OPETH - The Last Will And Testament
Návrat niekam k "Ghost Reveries" so zvukom posledných albumov. Stávka na istotu, ktorá však za vrcholmi tvorby zaostáva. Navyše, mňa osobne rozprávač pri sústredenejšom posluchu tohto koncepčného albumu irituje.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Šikovní Dánové ještě nešlápli vedle. Pravidelně snášejí svá stříbřitá vajíčka, pravidelně je zahřívají vláhou živých vystoupení. Letos je hnízdo opět plné a přes téměř hysterické reakce na internetu, nemůže být o převlékání slušivého rock-metalového kabátu za módně vytahaný nu-metalový hacafrok ani řeči. Čili koktejl namíchaný z tradičních ingrediencí? Bezesporu, jenže přece jen drobátko jinak.
PRETTY MAIDS vždy stáli a padali s pestrou kytarovou hrou Kena Hammera a proměnlivým zpěvem Ronnieho Atkinse, vokalisty, který disponuje nejen potřebným rozsahem, ale i nezaměnitelnou barvou hlasu, umí z hrdla vykouzlit samet i drsně zachrčet. Na kvarteto soubor doplňuje spolehlivá rytmika Kenn Jackson a Michael Fast a protože sestava je už značnou dobu stabilizovaná, trochu překvapila krátká epizodka s odchodem posledně jmenovaného. „Každá voda ale nakonec steče dolů a Stázina se dostane Kubovi za ženu“, takže Michael již opět pevně třímá bubenické otěže dánské kohorty.
Původ té mánie kolem změny stylu „služtiček“ hledejme především v úvodní kompozici "Virtual Brutality". Módní vazbení, hustý riff a do stopek klávesy a zmutovaný zpěv efektem ala Cher, občas naroubovaný samplík. Pod moderní slupkou ale najdeme skvělou melodii, parádní refrén a nejpozději při zpomalení ke konci skladby vám dojde, o jak výtečnou pecku se jedná. Rozhodně vrchol alba. Jenže i další skladby se vyloženě povedly! Skutečně, zdá se že je téměř všechno na svém místě, nic zbytečně nepřebývá, nic nechybí. Samozřejmě nečekejte neslyšené, ovšem takové štychy jako dvěma dupáky hnaná dvojka "Playing God", šlapavý rock´n´roll "He Who Never Lived", až thrashově přibroušená "Face Of My Enemy" s odlehčeným sólem, halekačka "Not What You Think", poloslaďáček made in PRETTY MAIDS "Natural High", svižná a vzdušně nadýchaná "Who´s Gonna Change", hutná "Worthless", kde se klidná sloka střídá s dusným refrénem nebo citlivá balada "Enter Forevermore" patří bezesporu k tomu nejlepšímu, pod co se autorská dvojice Atkins/Hammer podepsala. Od cesty bych si odpustil snad jen nepříliš povedenou coververzi "One Way To Rock" od ex-Van Halena Sammyho Hagara.
Pomyslíme-li, že někdy na počátku devadesátých let to takhle skupina už už chtěla zabalit, vyplývá z poslechu letošního počinu jediné možné resumé - byla by to převeliká škoda! Určitě nesilnější zářez v diskografii od dob "Jump The Gun", možná dokonce "Future World" a musel bych opravdu dlouho pátrat pamětí, kdy se v rámci stylu objevila podobně silná kolekce.
Pokud si chcete vyslechnout, jak má znít moderní hard rockové album, bez patosu a zbytečně nostalgického ohlížení se, je "Planet Panic" jasnou volbou. Přitom vlastní kořeny nepopírá ani v nejmenším. PRETTY MAIDS si tak na své konto připsali nejsilnější kolekci za posledních 10 let!
8,5 / 10
Ronnie Atkins
- zpěv
Ken Hammer
- kytary
Kenn Jackson
- basa
Michael Fast
- bicí
1. Virtual Brutality
2. Playing God
3. He Who Never Lived
4. Face Of My Enemy
5. Not What You Think
6. Natural High
7. Who´s Gonna Change
8. Worthless
9. One Way to Rock
10. Enter Forevermore
Pandemonium (2010)
Wake Up To The Real World (2006)
Alive At Least (Live) (2003)
Planet Panic (2002)
Carpe Diem (2000)
Anything Worth Doing Is Worth Overdoing (1999)
The Best Of: Back To Back (1998)
Spooked (1997)
Screamin´Live (Live) (1995)
Scream (1995)
Stripped (1993)
Offside (EP) (1992)
Sin Decade (1992)
Jump The Gun (1990)
Future World (1987)
Red, Hot And Heavy (1984)
Pretty Maids (EP) (1983)
Vydáno: 2002
Vydavatel: Massacre Records
Stopáž: 41:43
Produkce: Pretty Maids
Studio: Puk Studios DK
Na Pretty Maids je spoleh...opět parádní kotouček!
Návrat niekam k "Ghost Reveries" so zvukom posledných albumov. Stávka na istotu, ktorá však za vrcholmi tvorby zaostáva. Navyše, mňa osobne rozprávač pri sústredenejšom posluchu tohto koncepčného albumu irituje.
V jisté BDM RPG hře vytváříte ultimátní postavu a její charakteristiky definujete následovně: Násilí: 100%, Technické skills: 100%, Skladatelská inteligence: 100%, Šarm: 100%, Oddanost 100%, Laskavost: 0%. Do kolonky "Jméno" pak vyplníte: DEFEATED SANITY.
Už poněkolikáté zní otázka stejně: Zničil Einar Solberg další desku jinak velice talentované kapely? Odpověď zní: Zase to zvládl. Jeho hlasový projev je jak chilli. Koření. Měl by se používat citem. Když se tam toho najebe hodně, nedá se to žrát.
Hele, Blake Judd ještě žije. Enfant terrible (ale současně i schopný skladatel) US blacku je (znovu) zpět a tentokráte doručuje tradičněji pojatou kolekci. Šlape mu to dobře, tělo už má sice životem zhuntované, mysl však zůstává stále čerstvá.
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.